// Seks / Seks jako wartość ograniczona nie tylko do biologii

Seks

relacje, seks, czas, ciało, wartośći, bliskość, miłość, mężczyzna
Seks jako wartość ograniczona nie tylko do biologii

Przyswajamy i hierarchizujemy wartości wskutek poznawania i uczenia się świata. Istotną rolę odgrywa środowiskio kulturowe, w którym dorastamy. Ciało i seks mogą być wartościami znajdującymi się wysoko w hierarchii wartości, w zależności od tego, jaki przypisuje się im wymiar. Najbardziej powierzchownym kryterium jest biologia. Wiele osób traktuje seks i ciało jako wartość zupełnie odrębną wobec ich własnego JA. Ma to miejsce wtedy gdy osoba, która ma bardzo udane życie seksualne i rewelacyjne kontakty z partnerem przeżywa orgazm i reakcje ciała tylko fizycznie. Nie występuje u niej psychiczna część orgazmu. W innych sytuacjach seks i cielesność stanowią integralną część JA i wszelkie kontakty intymne, a także sam orgazm są odczuwane w obydwu płaszczyznach: zarówno biologiczniej jak i fizycznej.


Seks może być wartością ograniczoną wyłącznie do świata własnego JA. Partner staje się jakby jego częścią. Może również stać się wartością międzyosobową, partnerską. "Z codziennych obserwacji wiadomo, jak ludzie zmieniają się w zwiazkach erotycznych z drugą osobą. Rozkwitają pod wpływem miłości, gasną i więdną, gdy są odrzuceni. W kontakcie erotycznym dopełnia się ocena samego siebie, widzi się siebie oczami partnera." (A. Kępiński). Bliskość jest nie tylko elementem samorealizacji. Staje się sposobem komunikacji  i bardzo ważnym czynnikiem budującym więź pomiędzy partnerami.

To, czy seks rozumiany jest przez pryzmat słowa JA, czy MY ma olbrzymie znaczenie. Jeżeli postrzegamy bliskość w sposób JA, to nasz związek nie osiągnie nigdy poziomu partnerstwa. Różnego rodzaju zaburzenia i trudności seksualne stają się uderzeniem w JA, a najbliższa nam osoba objawia się jako źródło zagrożenia. Seks odczuwany przez pryzmat słowa MY, pozwala na poczucie bezpieczeństwa, poszerza znaczenie odpowiedzialności także na drugą osobę. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zaburzeń stwarza możliwość wzajemnej pomocy i współdziałania.



Właściwe podejście do seksu i ciała jako wartości pozwala na umiejętne połączenie ich z celem i sensem życia. Pozwala stworzyć związek jako partnerstwo równych sobie osób co do wartości i godności z ideą życia twórczego. Seks i ciało jako wartości mogą być źródłem zjednoczenia partnerów. Może to także działać w drugą stronę. Mogą wyrażać przez nie akceptację życia, miłość i łączącą ich więź, ale równie dobrze mogą im zaprzeczać. Wszystko zależy od tego, czy miłość fizyczna, ten akt zespolenia jest postrzegany tylko przez JA i moje hedonistyczne potrzeby, czy przez MY. Istotne jest również harmonijne powiązanie seksu i ciała jako wartości z innymi wartościami, którymi kierujemy się w życiu.

W związku, obojętnie czy małżeńskim, czy partnerskim, ale opartym na miłości i zaufaniu ciało i seks są jednym z elementów zjednoczenia. Czas, który płynie nieubłaganie, zmienia w naturalny sposób ciało i więź zmysłową. Nie jest w stanie zmienić jednak ich jednoczącej i bliskiej wartości. Istnieją, co jest godne pozazdroszczenia związki o bardzo długim stażu, które mają udane życie seksualne. W tych związkach ciało partnera jest równie bliskie, tak samo atrakcyjne i budzące równie wielkie pożądanie jak na samym początku. Gdyby atrakcyjność i seks zależały wyłącznie od cech fizjologicznych, nieuchronnie prowadziłoby to do ich zaniku. Takimi prawami rządzą się odruchy warunkowe i potrzeby fizjologiczne. Stwierdzenie, że namiętność ginie wraz z upływem czasu trwania związku jest prawdziwe tylko wtedy, gdy ciało i seks były wartościami wyłącznie biologicznymi, bez zaangażowania naszej psychiki w ich odbieranie. Związki wieloletnie, oddające sie wzajemnej rozkoszy są dowodem na to, że seks i ciało jako wartość należą do zupełnie innego wymiaru.


Aby związek był wyjątkowy i długotrwały należy o te wartości dbać, pielęgnować je i doskonalić. Radosne zjednoczenie zakochanych w sobie osób nie zamyka się w czasie teraźniejszym. Po pewnym czasie kochający się ludzie zaczynają się do siebie upodabniać. Stają się jednym ciałem, jedną osobowością, wspólnotą psychiczną...
Seks i ciało są również wartością egzystencjalną. Dzięki nim wyrażane są podstawowe cechy, które świadczą o tym, że jesteśmy ludźmi: świadomość życia i miłość.

"Dusza jest jedna, tylko ciała się gdzieś pogubiły"   Quharph

lk

Lubisz ten materiał? Podziel się nim ze znajomymi:

Podobne artykuły

Odwiedź nas na Facebooku