// Seks / 13 czynników zabijających życie seksualne

Seks

seks, co zabija życie seksualne, dlaczego ona nie chce się ze mną kochać
13 czynników zabijających życie seksualne

Prędzej, czy później każdy związek dopada rutyna. Wysoka temperatura uczuć z czasem spada. Zaczynacie być sobą znudzeni także w łóżku. Brakuje pasji, z jaką do tej pory oddawaliście się sobie. Dochodzi nawet do sytuacji, kiedy nie kochacie się miesiącami, bo jedno z Was ewidentnie unika zbliżeń. Cierpi na tym Wasz związek. Jakie są czynniki zabijające życie seksualne?
 Poniżej lista 13-tu takich czynników:

1. Stres
Niektórzy ludzie lepiej wykonują zadania, kiedy są pod wpływem stresu. Niestety zasada ta nie ma zastosowania w seksie i poczuciu, że jest się seksi. Każdy może odczuwać stres, czy to w pracy, czy to w domu. Żyjemy szybko i stres jest nieunikniony. Musimy nauczyć się tylko, jak postępować w sytuacji stresowej, co naprawdę nam pomoże. Jeśli nie możesz sama dać sobie radę ze swoim stresem zasięgnij porady lekarza..

2. Problemy w związku
To jeden z głównych zabójców życia seksualnego. Dla kobiety poczucie bliskości z partnerem jest główną częścią pożądania. Jeśli tego nie ma, cierpi życie seksualne. Dla obydwu płci przeszkodami w udanym życiu seksualnym są: podejrzenie zdrady, brak komunikacji z partnerem, problemy z zaufaniem. Trudno jest przezwyciężyć tego typu problemy samemu. Często wiąże się to z czasem (leczy rany), w wielu przypadkach wymaga jednak porady specjalisty.

3. Alkohol
Po wypiciu alkoholu możesz być bardziej otwarta na seks - dodaje on odwagi. Ale uwaga: za dużo alkoholu spowoduje, że nie będziesz miała ochoty na seks (nie będziesz w stanie), albo też Twój partner widząc Cię w takim stanie zrezygnuje z seksu. Jeśli masz problemy z uprawianiem seksu na trzeźwo - potrzebujesz pomocy specjalisty.

4. Poczucie braku bliskości
Seks bez uczucia bliskości całkowicie zabija pożądanie. Intymność to coś więcej niż seks. Jeśli w Twojej relacji brakuje bliskości postarajcie się spędzać więcej czasu razem, aby tą bliskość wypracować. Rozmawiajcie, przytulajcie się, róbcie sobie wzajemnie masaże. Znajdźcie drogę wyrażania miłości bez uprawiania seksu. Kiedy się do siebie zbliżycie wróci pociąg seksualny.

5. Wstydzenie się własnego ciała
Czujesz się seksi wtedy, kiedy lubisz siebie i swoje ciało. Naucz się akceptować i kochać swoje ciało, nawet jeśli nie jest doskonałe. Kiedy będziesz czuła sie dobrze ze swoim ciałem, będziesz miała dobre samopoczucie, a co za tym idzie ochotę na seks. Jeśli Twój partner ma niską samoocenę zapewniaj go, że jest seksi i Ciebie podnieca.

6. Depresja
Depresja może zmniejszyć przyjemność z wielu rzeczy, jedną z nich jest seks. W przypadku depresji należy zasięgnąć porady lekarza, ponieważ leki, które pacjent zażywa wpływają na spadek pociągu seksualnego.

7. Dzieci
Bycie rodzicem nie powoduje spadku pociągu seksualnego. Chodzi tu bardziej o czas, który poświęcasz dzieciom kosztem czasu z partnerem. Recepta jest prosta. Zatrudnij opiekunkę do dzieci na kilka godzin w tygodniu, bądź rodzicem, kiedy masz być rodzicem i kochankiem, kiedy masz być kochankiem. Kiedy dziecko jest malutkie możecie uprawiać seks, gdy śpi, a tego czasu jest dużo.

8. Przyjmowanie niektórych lekarstw
Przyjmowanie niektórych lekarstw może zmniejszyć pożądanie. Do takich lekarstw należą:
- Antydepresanty
- Lekarstwa na ciśnienie krwi
- Pigułki antykoncepcyjne (niektóre badania wskazują, że nie ma korelacji pomiędzy pożądaniem a przyjmowaniem pigułek antykoncepcyjnych)
- Chemioterapia

9. Otyłość
Kiedy masz nadwagę albo jesteś otyła pożądanie spada. Może być to spowodowane faktem, że seks nie sprawa Ci przyjemności, nie możesz zachowywać się w łóżku tak, jakbyś chciała, albo masz niską samoocenę będącą wynikiem niezadowolenia z wyglądu. Rozmowa z terapeutą o tym, co czujesz może spowodować poprawę.

10. Menopauza
Podczas menopauzy u wielu kobiet następuje wyraźny spadek pociągu seksualnego. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest w dużej mierze suchość pochwy i ból spowodowany stosunkiem seksualnym. Każda kobieta jest inna i każdy przypadek jest indywidualny. Można mieć bardzo udane życie seksualne także po menopauzie. Chodzi raczej o ogólny stan zdrowia i poczucie własnej wartości.

11. Problemy z erekcją
Zaburzeniami erekcji (ED) określa się niezdolność do uzyskania i/lub utrzymania wzwodu niezbędnego do odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego. Od 1992 roku nie stosuje się już terminu "impotencja". Według najnowszych badań w Polsce na ED cierpi około 1,5 miliona mężczyzn po 35 roku życia, z czego tylko około 15% zgłasza się do lekarza z prośbą o pomoc.  Zaburzenia erekcji leczy się poprzez psychoterapię (do 20% wszystkich przypadków ED). Jej celem jest przede wszystkim uświadomienie partnerom istoty problemu i wyjaśnienie, że jest to często zjawisko naturalnie postępujące wraz z wiekiem i możliwe do leczenia. U pacjentów z chorobami przewlekłymi ważne jest położenie nacisku na fakt, że zaburzenia erekcji nie są u nich związane z procesem starzenia, ale objawem choroby (np. cukrzycy). Ocenia się, że 15% chorych w wieku 30 lat, 60% chorych w wieku 60 lat i aż 90% mężczyzn po 70 roku życia chorujących na cukrzycę ma zaburzenia erekcji. Objawy te często wyprzedzają rozpoznanie cukrzycy. Systematyczne i skuteczne ich leczenie może przyczynić się do ustąpienia lub zmniejszenia zaburzeń erekcji. Problemy z erekcją leczy się również farmakologicznie.

12. Niewystarczająca ilość snu
Może kładziesz się do lóżka zbyt późno lub wstajesz zbyt wcześnie? Może chodzisz ciągle niewyspany lub permanentnie ziewasz? Wszystko, co przeszkadza w dobrym nocnym wypoczynku, przeszkadza przy okazji w udanym życiu seksualnym. Popracuj nad swoimi zwyczajami związanymi ze snem. Jeśli sam nie rozwiążesz problemu skontaktuj się z lekarzem. Na pewno zyska na tym Twoje życie seksualne.

13. Niski poziom testosteronu
Testosteron bowiem decyduje o sprawności ciała i umysłu. Wysoki poziom testosteronu jest potrzebny przede wszystkim młodym mężczyznom, by stawiali czoła przeciwnikom i... płodzili dzieci. Mężczyźni dobrze wyposażeni w testosteron są wiecznymi łowcami. Uganiają się nie tylko za kobietami, ale również za sukcesami zawodowymi, podejmują ryzykowne wyzwania, uprawiają ekstremalne sporty, wykazują się w sypialni. Z wiekiem poziom testosteronu spada. Między 20. a 80. rokiem życia spada o ponad 50 proc. U niektórych mężczyzn następuje wraz ze spadkiem poziomu testosteronu zmniejszenie lub całkowity brak ochoty na seks. 

Lubisz ten materiał? Podziel się nim ze znajomymi:

Podobne artykuły

Odwiedź nas na Facebooku