// On / W chorym świecie narcyza

On

narcyz, chory związek, zależność, manipulacja
W chorym świecie narcyza

Spotykasz ich codziennie. Mijasz na ulicy, widzisz w telewizji, głosujesz na nich w wyborach, czytasz ich książki, śmiejesz się z ich dowcipów, podziwiasz pewność siebie. To twoi idole, szefowie, kochankowie, najlepsi przyjaciele, twoi towarzysze niedoli. Bardzo prawdopodobne, że to właśnie któryś z nich pomógł ci podnieść się z ciężkiej sytuacji, w jakiej się znalazłaś. Doprowadził do śmiechu, kiedy byłaś smutna, podał pomocną dłoń, kiedy jej potrzebowałaś. Słuchał wnikliwie, kiedy miałaś chęć powiedzenia tego, co leżało ci na sercu. Wybawca. 

To jedna strona ich twarzy. Druga już nie jest taka cukierkowa. To oni potrafią być twoim największym koszmarem. Strategia narcyza jest bardzo prosta. Niepostrzeżenie wkrada się do twojego życia. Najpierw na chwilę pozwoli ci poczuć się królową, aby za moment zacząć proces niszczenia ciebie. I ty mu na to pozwolisz, bo nie będziesz mogła uwierzyć, że ten słodki wybawiciel, przyjaciel chce cię zniszczyć. On bez ogródek powie ci, że jesteś wariatką, masz niespełnione ambicje, zaburzone poczucie własnej wartości, jesteś odpychająca, nie potrafisz odnaleźć się w towarzystwie, ba ludzie cię nie akceptują. Powie ci to wszystko prosto w twarz. Jakoś nie będzie dobierał właściwych słów. A wiesz dlaczego tak jest? Bo on czuje, że ma do tego pełne prawo a nad tobą kontrolę. Narcyz zawsze zachowuje się tak jak chce, wbrew wszelkim normom i konwenansom. Usłyszysz od niego: „ Każ mi to zrobić, a na pewno zrobię odwrotnie.”, "Nie zmuszaj mnie, zrobię kiedy będę miał ochotę".

Narcyz to straszny kłamca. Będzie kłamał patrząc ci prosto w oczy i ty nic z tym nie zrobisz. Nawet jak mu wygarniesz, że kłamie, przedstawisz dowody, on i tak powie ci, że jesteś psychopatką. To on ma rację. Te kłamstwa to jego prawda, w którą głęboko wierzy. Mało tego, w końcu mu uwierzysz. Będzie tak przekonywujący, jego kłamstwa nie będą brzmiały jak kłamstwa, że zagoni cię w ślepy zaułek. Zaczniesz zastanawiać się, czy jesteś  zdrowa psychicznie. Narcyz czuje się zobowiązany postępować tak z tobą, bo obdarzyłaś go zaufaniem, miłością i związałaś z nim swoje plany na przyszłość. Z niego zaczęłaś czerpać swoją pewność siebie. Uzależnił cię od siebie.

Idź do znajomych i powiedz im, jaki narcyz jest. Nie uwierzą. Oni znają inną jego twarz. Wesołek, zawsze w centrum uwagi, godny zaufania, swojski chłop. Widzą tylko te magiczne rzeczy w narcyzie, bo taką twarz im pokazał. To ciebie potraktują jako osobę niestabilną emocjonalnie. Dla nich to ty jesteś wariatką, która nie docenia cudownego faceta, z którym jest.

Jesteś nim rozczarowana i zdobędziesz się na odwagę, aby mu to wygarnąć - on powie, że ty jesteś jego największym rozczarowaniem. W końcu to ty jesteś tą, która niszczy mu reputację wśród znajomych, które jest niestabilna emocjonalnie i której absolutnie nikt nie lubi. Wywołujesz w nim frustracje, a nawet agresję. Przy tobie traci kontrolę nad sobą i swoim zachowaniem. I wszystko to twoja wina. Wściekłość daje narcyzowi moc i kontrolę nad tobą. Wściekły jeszcze bardziej zaczyna kłamać – bo zasłużyłaś.

Wiesz jaki jest największy sekret narcyza? On jest swoją największą zmorą. Jego życie nie jest niczym innym jak tylko iluzją. Nie ma pojęcia, jak postępuje i dlaczego? Absolutnie się nad tym nie zastanawia. Brzydzi się twoimi pytaniami dotyczącymi jego zachowania. Te pytania go od ciebie odpychają, bo on doskonale wie, że masz rację. 

Narcyz odgrywa rolę w swoim życiu. Na szczęście dla niego inni ludzie doceniają jego wkład w życie społeczne, więc może wiecznie żyć w swoim życiu pełnym iluzji. Zastanawiasz się, dlaczego wybrał ciebie? Proste, osoba uzależniona od narcyza pozwala mu żyć w tym jego świecie iluzji. Łatwo dałaś się złapać w jego sieć i na pewno szybko cię z niej nie wypuści.

Narcyz wie, że jest inny, ale nigdy tego nie przyzna. On cię poniża, bo cię nienawidzi. Ta nienawiść bierze się stad, że on wie iż jest inny i to go przeraża, a ty go zdemaskowałaś.

Przeraża go, że inni ludzie mogą doskonale funkcjonować bez niego. To jest jego największa obawa. Dlatego nigdy nie przestanie używać swoich podchodów, aby złapać ofiarę w sieć swoich kłamstw i manipulacji. Wiesz, co działa na narcyza najbardziej? Twoja obojętność. Z tym narcyz sobie nie radzi. 

Życie z narcyzem to jeden wielki koszmar. W krótkim czasie z księżniczki przeistoczysz się w jego oczach w „kretynkę, krowę, idiotkę, wariatkę” i jeszcze kilka określeń wymagających wykropkowania. Naprawdę chcesz tkwić w tym chorym świecie narcyza? Przecież dla niego i tak absolutnie nic nie znaczysz. I to się nie zmieni! 

 MB

Lubisz ten materiał? Podziel się nim ze znajomymi:

Podobne artykuły

Odwiedź nas na Facebooku