// Rozstania / 20 ważnych rzeczy, które MUSISZ zrobić zaraz po rozstaniu

Rozstania

co zrobić po rozstaniu, porady, zdjęcie: Agnieszka Pisarczyk
20 ważnych rzeczy, które MUSISZ zrobić zaraz po rozstaniu

Koniecznie przeczytaj.

To jasne jak słońce: rozstania bolą jak cholera. Masz wybór: możesz płakać, pisać wiadomości do niego po pijanemu, aby wrócił… albo zachować godność osobistą i pokazać temu gnojkowi, jaką dojrzałą, pełną klasy kobietą jesteś. Jak myślisz, z której postawy będziesz w przyszłości dumna????

Poniżej to, co KONIECZNIE musisz zrobić po rozstaniu:

 1. Zerwij z nim kontakt – od razu.
Nie musisz odcinać go na zawsze i zamilknąć na wieki. Pamiętaj o tym, że kiedy związek się kończy, trzeba pozwolić mu na to, aby się skończył. Musisz rozpocząć swoje życie jako wolna osoba. Również wolna od wszelkiego rodzaju balastów. Zresztą, kiedy dwoje ludzi postanawia zakończyć związek, ktoś z nich cierpi i nie spływa to po nim jak po kaczce. Proponowanie mu, aby wskoczył od razu w relację przyjacielską (albo oczekiwanie tego od siebie) nie jest fair. Oczywiście taki scenariusz może was znowu do siebie zbliżyć, tylko czy tego chcesz?

2. Pozwól sobie na chwile smutku.
Przekonanie, że bycie wrażliwym jest oznaką słabości to przesąd. Prawda jest taka, że utrata kogoś, kogo kochasz (z kim planowałaś przyszłość) jest naprawdę bolesna. Pozwól sobie na odczuwanie tego bez ulegania ocenom innych. Daj sobie czas. Sama stwierdzisz w odpowiednim momencie, że nie chcesz dłużej tkwić w tym depresyjnym stanie i chcesz się z tego wyzwolić.

3. Nie wstydź się płakać. Płacz, ile wlezie.
Rozstania są stresujące. Wrzuć płytę Adele i wypłacz się wieczorem. Lepiej w ten sposób niż przy biurku w pracy, albo podczas pierwszej randki po rozstaniu.

4. Zdejmij w końcu różowe okulary.
Tak, mieliście dobry czas, albo zapewne wolałabyś nigdy nie być w tym związku. Niezależnie od tego, czy twój eks był niedojrzałym egoistą, nieudolnym emocjonalnie, czy też cudowną osobą, gentlemanem w 100%-ach nie sprawdziliście się razem jako para. Nie zapominaj o tym. Zresztą, gdyby był taki wspaniały byłby teraz z tobą, a ty nie musiałabyś się zamartwiać.

5. Nie wysyłaj mu długich maili lub sms-ów, nie zależnie od tego czy jesteś trzeźwa, czy pijana.
Napisz, co masz do napisania i albo skasuj, albo wyślij do przyjaciółki i porozmawiaj z nią o tym. Masz nagromadzone w sobie negatywne emocje, a ujawnianie ich w czasie rzeczywistym tylko cię pogrąży.

6. Pamiętaj, że nie chodzi tu o wygrywanie.
Nie postępuj tak, jakbyś chciała jego powrotu, ani też tak, aby go ranić. Zachowuj się najlepiej jak potrafisz. Życz mu wszystkiego najlepszego, ale pamiętaj że nie jest już częścią twojego życia.

7. Unikaj robienia drastycznych zmian w swoim wyglądzie.
Masz ochotę na zmianę odcienia szminki? A może nowy kolor lakieru? Takie zmiany są jak najbardziej ok. Myślenie jednak o tym, aby dokonać diametralnej zmiany, jak przefarbowanie włosów blond na czarno lub obcięcie długich włosów na chłopczycę to już przesada… Odczekaj jakiś czas, zanim taki pomysł zrealizujesz…

8. Skoncentruj się na tym, co zyskałaś, a nie na tym, co straciłaś. 
Wszystko w życiu przynosi mądrość i doświadczenie. Nawet związki bez przyszłości. Skoncentruj się na tym, czego się nauczyłaś, czego doświadczyłaś i za co powinnaś być wdzięczna.

9. Nie powielaj schematu: nie rozstawaj się w złości i zgorzknieniu.
Złamał ci serce, zdradził cię, albo nadużył twoje zaufanie. Masz pełne prawo, aby być na niego wściekłą. Jednakże twoje zgorzknienie nie będzie miało takiego skutku, jak zerwanie z nim z uśmiechem na ustach. Niech zobaczy, kogo stracił.

10. Nie błagaj go, aby wrócił.
Jesteś nie tylko ponad to, ale jesteś także za mądra, aby błagać go o powrót. Po pierwsze to nigdy się nie sprawdza, po drugie pokażesz, że się nie cenisz. Ten, który pragnie z Ttbą być będzie walczył o ciebie, a nie z tobą i z twoimi pragnieniami naprawienia związku. Wszystko się ułoży wcześniej, czy później.

11. Znajdź oparcie w przyjaciołach.
Możesz nie mieć ochoty na wyjście do pubu, aby się upić z przyjaciółmi. Możesz ich zaprosić do siebie, otworzyć butelkę wina i wspólnie obejrzeć komedię. To przypomni ci, że wciąż masz w sobie dużo miłości i radości.

12. Pamiętaj, że to, iż on nie chce z tobą być nie robi z niego złej osoby (działa to w dwie strony).
Nie bądź na niego zła, że nie chce z tobą być. Każdy z nas ma prawo decydowania o zakończeniu związku, jeśli nie jest on dla nas dobry. Związki czasami rozpadają się z różnych przyczyn. Nikt jednak nie ma prawa przekonywania drugiej strony, aby w nim pozostała.

13. Postrzegaj to jako sukces.
Przestań postrzegać to jako porażkę! Zakończenie związku, który cię unieszczęśliwia daje ci wolność i możliwość odnalezienia tego właściwego.

 14. Unikaj nieracjonalnych stwierdzeń, typu “zawsze”, “nigdy”….
Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić jest siedzenie na sofie I przekonywanie siebie, że: A) nigdy nie znajdziesz prawdziwej miłości, B) nigdy nikomu nie zaufasz, C) nigdy nikogo odpowiedniego nie znajdziesz, D) prawdziwa miłość nie istnieje, E) umrzesz w samotności.

 15. Przestań śledzić go w mediach społecznościowych.
Nie musisz wyrzucać go z grona swoich facebookowych przyjaciół, ale możesz przestać śledzić jego profil. Możesz też poinformować go, że na razie musisz wyrzucić go z przyjaciół do momentu aż przestanie to być dla ciebie bolesne i będziesz mogła powrócić do tematu (o ile w ogóle kiedyś…). Jeśli będzie Twoim znajomym na FB może cię kusić, aby przeglądać jego profil i zdjęcia. W ten sposób się nie odetniesz od niego.

16. Zadbaj o siebie.
Może to zabrzmi głupio, ale wyjście na masaż, czy do kosmetyczki spowoduje, że poczujesz się lepiej.

17. Zrób coś, aby wzbogacić życie swoje i tych, którzy są wokół ciebie.
Kuszące jest schowanie się w ciemnej kryjówce i użalanie się nad sobą. Pamiętaj jednak, że to najlepszy czas na dawanie. Pomóż potrzebującym, zatrudnij się jako wolontariusz w hospicjum albo podziękuj tym, którzy zawsze z tobą są i na których zawsze możesz liczyć.

 18. Bądź wdzięczna za wszystko inne w życiu.
Przestań zamartwiać się po wstaniu z łóżka: “Jak będę żyła bez niego?”. Zamiast tego pomyśl: “Jestem wdzięczna za wszystko, co w życiu osiągnęłam bez niego”. Wymień co najmniej pięć rzeczy, za które jesteś wdzięczna. Poczujesz się lepiej. Na pewno.

19. Nie dorabiaj filozofii do historii nieistniejących.
Nie dorabiaj historii do tego, że zaprzyjaźnił się z inną kobietą, albo do tego, że polubił jej zdjęcie na FB. To nie musi nic oznaczać, a tobie dostarczy dodatkowego stresu. Pamiętaj o tym, co napisaliśmy o portalach społecznościowych. Przestań to robić!

20. Pamiętaj, że wszystkie te uczucia są przejściowe.

Zdjęcie: Agnieszka Pisarczyk

www.agnieszkapisarczyk.com

Lubisz ten materiał? Podziel się nim ze znajomymi:

Podobne artykuły

Odwiedź nas na Facebooku