// Coaching / Weź życie w swoje ręce!

Coaching

inspiracje, Agata Sosnowska, weź życie w swoje ręce, fot. Agnieszka Pisarczyk
Weź życie w swoje ręce!

Możesz w życiu poruszać się po omacku. Nie korzystać z żadnych planów działań. Będzie, co ma być. Raz kozie śmierć. Albo w tę, albo w tamtą stronę. Martwić się będziesz później. Żyj, jakby jutra miało nie być. Proste hasła, które słyszę na co dzień z ust znajomych, z ust obcych, usłyszę niechcący w autobusie. Czytam je na tablicach facebookowych, na koszulkach mijanych przechodniów. Czytam i za głowę się łapię.

  1. Będzie, co ma być - nieprawda, Mój Drogi. Będzie to, na co sam sobie zapracujesz. To powiedzonko charakteryzuje ludzi kanapowców -  typ wiecznie siedzący bezczynnie i czekający na mannę z nieba. Jeśli uważasz, że będzie, co ma być, to pamiętaj: będzie bardzo źle. Zacznij mówić: Robię wszystko, by zawsze było  dobrze. I rób coś naprawdę! Świat sprzyja tym, którzy sami podejmują aktywne zmiany swojego życia na lepsze. 

  2. Raz kozie śmierć - no, właśnie. Czy zatem dlatego powinieneś skoczyć  w ogień? Bardzo głupie powiedzenie. Charakteryzuje ludzi, którzy do życia podchodzą tak lekko,  że nie kalkulują strat. Lekkomyślność  działania lepiej zastąp chłodną kalkulacją - jakie zyski i straty przyniesie Ci dane działanie? Czego Cię nauczy? Jak Ci pomoże? Spontaniczność jest fantastyczną cechą człowieka! Ale tylko wtedy, gdy nie sprawia, że zaczynasz się cofać w działaniu i w rozwoju.

  3. Albo w tę, albo w tamtą stronę - a może byś  tak łaskawie określił, czego chcesz? Niedbale podchodząc do wyboru drogi sprawiasz, że wszystko staje się  byle jakie. Tym samym spłycasz rangę swoich celów.

  4. Martwić się będę później - a nie lepiej zrobić tak, żeby się nie martwić nigdy? Planuj, podliczaj zyski i straty. Dbaj o zabezpieczenie swojego jutra. Bezpieczny w swym życiu człowiek osiąga więcej. Pamiętaj o tym.

  5. Żyj, jakby jutra miało nie być - a ktoś, Ty? Samobójca?... Jeden z najdurniejszych sloganów, jakie kiedykolwiek słyszałam w życiu. Szkoda mi energii na jego komentowanie.

Od małych działań zaczyna się każdy Twój dzień. Małe działania, pozornie nic nie znaczące wybory, decydują o tym, kim się stajesz i co osiągasz. Planując swój dzień dzisiejszy, dokładasz cegłę do domu, który postawisz za dziesięć lat, mówi  znane, stare chińskie przysłowie.

Oczywiście, kierowanie się jedynie planem działania - na sztywno i surowo, zabiera nam całą przyjemność odkrywania świata, siebie i drugiego człowieka. Kiedyś spędziłam dzień, wypełniając plan działań obrany poprzedniego  wieczora na sztywno. Nie dość, że byłam zmęczona, bolała mnie głowa, to całe moje działanie - przecież tak przyjemne, bo dotyczące kwestii pisania - stało się dla mnie koszmarem i przestało sprawiać mi radość. Mój plan działań nie zawierał żadnych luk - przerw na ciastko i godzinę czytania ulubionego magazynu. Mój dzień wypełniłam bez litości do tego stopnia, że kiedy zadzwoniła do mnie przyjaciółka, powiedziałam jej brutalnie, że mi przeszkadza w wypełnianiu planu mojego dnia. W sercu rosła agresja i napięcie. Pod koniec dnia złapałam się na myśli, że nienawidzę pisać, nienawidzę swojego życia i nienawidzę świata, który mnie tak bezczelnie chce rozpraszać.

Dobry plan działań umieszcza Cię w konkretnym miejscu Twojej rzeczywistości "tu i teraz", pokazując Ci, dokąd iść i czym mieć wypchany plecak na drogę. Nie zakłada jednak każdej sekundy Twojego marszu! Powinien zawierać najważniejsze punkty.

1. Do czego dążysz?
2. Co chcesz osiągnąć dzisiaj?
3. Co jutro? Co za rok?
4. Jakie narzędzia są Ci do tego potrzebne?
5. Co już masz? Czego nie masz?
6. Kto może Ci pomóc?
7. Jak możesz zdobyć sama potrzebne Ci narzędzia?

Plan działania. Jest Ci potrzebny. Trzymaj się go. Pamiętaj jednak o tym, by zakładał on odpoczynek i regenerację. Stwórz go i wypełniaj małymi zadaniami - każdym swoim dniem. Spełnienie nie jest wielką świetlistą kulą,  która nagle trafia Cię prosto z nieba. Spełnienie składa się z miliona chwil, które wypełniasz działaniem!

Agata Sosnowska
__________________________________________________________________________________________________________________________________________

Agata Sosnowska – dyplomowany Trener Biznesu i coach rozwoju osobistego. Współwłaścicielka firmy szkoleniowo – coachingowej (Warszawskie Centrum Rozwoju). Autorka bloga „Coacha zapiski, czyli warsztaty z codzienności”, twórca warsztatów motywacyjnych i kreatywnych szkoleń, których celem jest eliminacja negatywnych przekonań, stresu i własnych ograniczeń. Autorka unikalnego podręcznika do samorozwoju i mindfulness ,,Cisza – pięć kroków do życia w zgodzie ze sobą i światem” (Wydawnictwo Illuminatio, marzec 2015). 

https://www.facebook.com/CoachingSzkolenia?fref=ts

 

Lubisz ten materiał? Podziel się nim ze znajomymi:

Podobne artykuły

Odwiedź nas na Facebooku