// On / Czy narcyz to dobry materiał na partnera?

On

mężczyzna, miłość, miłość narcystyczna, narcyz, kobieta kocha
Czy narcyz to dobry materiał na partnera?

Na pewno jesteś przekonana, że ludzie narcystyczni są zakochani wyłącznie w  sobie, tak jak Narcyz z greckiej mitologii, który zakochał się w swoim odbiciu w lustrze wody. Jesteś w błędzie! Typy narcystyczne walczą z uczuciem głębokiego wstydu i niskim poczuciem własnej wartości.  To pragnienie i dążenie do bycia podziwianym przez innych mają odwrócić ich uwagę od niskiej samooceny. Zadają sobie pytanie: Jak mam się wstydzić czegokolwiek, skoro jestem przez ludzi kochany i podziwiany? Aby się podnieść na duchu i podbudować ego typy narcystyczne same zabiegają o podziw i zazdrość u innych. Inni też chcieliby się w nich zakochać. Jeśli narcyz rozbudzi w Tobie pożądanie, staje się mistrzem w rozniecaniu tego uczucia w Tobie. Sprawi, że poczujesz się ważna i doceniona, bo możesz okazywać mu uczucia. W końcu Ty możesz, a inne mogą o tym tylko pomarzyć. Będzie przynosił Ci słodkie prezenty, prawił komplementy i poświęci się całkowicie, aby zaspokoić Cię w łóżku. Połechta Twoje ego, będzie Cię rozpieszczał, aż zasieje w Twoim sercu ziarno miłości. I tak cel jest osiągnięty.

Nie zawsze ma to taki schemat. Nie zawsze zachowanie narcyza jest świadome i intencjonalne. Czasami sami się okłamują, jeśli chodzi o uczucia i głęboko wierzą, że sie zakochali. Czego potrzebuje narcyz do życia? Pragnie perfekcyjnej, romantycznej miłości, która u niego jest odpowiedzią na wszystko. Zakochanie się jest jak narkotyk, najlepszy narkotyk dla ludzi, który na jakiś czas powoduje, że jesteśmy ślepi na nasze błędy i niedoskonałości. Odciąga uwagę od naszych niepowodzeń w różnych dziedzinach życia. Na chwilę stajemy sie centrum wszechświata i mamy wszystko. Perfekcyjne. Tylko nie myślimy o tym, że to na chwilę, która nie będzie trwała wiecznie. Romantyczne miłości mają to do siebie, że nie trwają wiecznie. Czasami może rozwinąć się w coś realistycznego i trwalszego, kiedy to dwójka ludzi jest świadoma swoich niedoskonałości, ale odkrywa w sobie rzeczy, których nikt przedtem nie odkrył. Dodatkowo mają margines tolerancji na rozczarowania zachowaniem partnera. Prawdziwy narcyz nie toleruje tego rodzaju zachowań. Bycie sobą w związku oznaczałoby dla niego odkrycie siebie, a nie granie kogoś, kim nie są. Ze swoim niskim poczuciem wartości i wstydem nie są w stanie sprostać temu wyzwaniu. U nich romantyczna miłość więdnie jak kwiat pod wpływem codzienności. Szczególnie, kiedy partner zaczyna odkrywać ich niedociągnięcia i słabe strony, od razu się odkochują. Ktoś ich zdemaskował, znaczy trzeba uciekać.

Jeśli związek się kończy, to nie problem narcyza, bo on zwali winę na drugą osobę. Wytłumaczy sobie, że tak miało być i związek, który się skończył nie był nic wart. W końcu, jeśli byłby z kimś lepszym, związek nie skończyłby się, bo ta druga strona wzniecałaby ogień pożądania i zawalczyłaby o ten związek. A tak wypaliło się. Trzeba z tym żyć.  Partnerka zostaje odstawiona na tor boczny, a  narcyz szuka dalej miłości tak idealnej, jak on sam. Przez lata narcyz ma kilkanaście związków, bądź małżeństw - wszystkie kończą się tak samo. Niektóre trwają kilka tygodni, inne kilka lat. Kiedy romantyczna miłość się kończy, narcyz może próbować kupić sobie miłość np. u prostytutki, aby krótkoterminowo podbudować ego. Przykładem jest tenisista Tiger Woods i jego historia z dziewczynami na telefon. Kiedy płacił za towarzystwo i zabawę nikt nie wytykał mu jego złych cech i niedociągnięć. W końcu jej praca to zaspokojenie narcystycznych potrzeb klienta.  

Jak rozpoznać narcyza?

1. Narcyz ma wysokie mniemanie o sobie, wyrażające się w wyolbrzymianiu własnych osiągnięć i zdolności, a także w oczekiwaniu uznania za osobowość wybitną, mimo iż brak jest ku temu szczególnych powodów.

2. Marzy o nie kończących się sukcesach i władzy.

3. Jest przekonany o własnej błyskotliwości i wspaniałym wyglądzie.

4. Wymaga od innych okazywania nadzwyczajnego podziwu i wyjątkowego traktowania.

5. Poszukuje miłości romantycznej.

6. "Eksploatuje" innych i wykorzystuje ich do osiągania własnych celów.

7. Przejawia niezdolność do empatii, nie potrafi dostrzec i zrozumieć uczuć i potrzeb innych ludzi.

8. Często jest zawistny albo przekonany, że inni czują to samo w stosunku do niego.

9. Jest pyszny i arogancki w stosunku do innych.

Pamiętaj, że narcyz nie jest w stanie zbudować trwałej, długoterminowej relacji, ponieważ to znaczyłoby zbudowanie autentycznego związku z prawdziwym nim, a to ostatnia rzecz, jak tli się w głowie narcyza. Zastanów się, czy to facet, jakiego poszukujesz..... I czy za chwilę szczęścia chcesz zapłacić taką cenę, bo on i tak Cię prędzej, czy póżniej zostawi.... "Narcyzm nie kocha ani drugich, ani siebie". (E. Fromm)

BB.

 

 

 

 

 

Lubisz ten materiał? Podziel się nim ze znajomymi:

Podobne artykuły

Odwiedź nas na Facebooku