// Rozstania / Rozstanie jest sztuką, czyli jak zerwać z partnerem z klasą?

Rozstania

porady, jak skutecznie zerwać z partenrem, jak się rozstać z klasą
Rozstanie jest sztuką, czyli jak zerwać z partnerem z klasą?

Czasami relacje rozpadają się pomimo naszych najlepszych starań. Dochodzimy do drzwi, za którymi już nie ma nic i następuje koniec. Nie ma jakichkolwiek szans na odnowienie relacji, naprawienie, nie ma możliwości rozwiązania istniejących problemów. Nawet wtedy, gdy dołożymy wszelkich starań, aby zaspokoić potrzeby partnera i własne, może się zdarzyć, że mimo wszystko musimy pójść w różne strony, bo razem jest nam już niestety nie po drodze.

Trzeba umieć się rozstać. Badania wykazują, że niektóre sposoby rozstawania się są lepsze od innych. Okazuje się, że jest możliwe zerwanie z partnerem w sposób skuteczny, jednocześnie okazując mu troskę i współczucie. Takie podejście pomaga zminimalizować ból i negatywne emocje u obydwojga partnerów. O dziwo może nawet doprowadzić do utrzymania przyjaźni pomiędzy partnerami po rozstaniu.

 

Jak zakończyć związek?

W 1980 roku przeprowadzono badanie w celu identyfikacji  strategii, jakie są stosowane w celu zakończenia związku. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi naukowcy zidentyfikowali 40 strategii, które dodatkowo zostały  podzielone na cztery grupy:

  1. Pozytywny ton - strategia stosowana w celu zmniejszenia negatywnych uczuć u partnera.
  2. Otwartość – strategia, która jasno komunikuje chęć rozstania i powody.
  3.  Unikanie / Wycofywanie się - strategia zmniejszania lub całkowitego unikania kontaktu z partnerem.
  4. Manipulacja - strategia obejmująca oszustwa lub użycie osoby trzeciej, by zakończyć związek.

Jak łatwo się domyślić z opisów powyższe strategie nie były równie skuteczne i przyjemne. Najbardziej skuteczne okazały się metody, w których poświęcono czas na wysyłanie  pozytywnych sygnałów i otwartą komunikację. 

Oto lista najlepszych rozwiązań wskazana przez uczestników badania:

• Znalezienie czasu na rozmowę twarzą w twarz z partnerem, z którym chcemy zakończyć związek.
• Powiedzenie partnerowi, że nie żałujemy czasu spędzonego w związku.
• Szczere życzenia lepszej przyszłości,
• Otwarte i szczere wyjaśnienie powodów zerwania,
• Akcentowanie i docenienie dobrych doświadczeń wyniesionych ze związku.
• Zrobienie wszystkiego, aby rozstać w zgodzie.
• Nie obwinianie partnera o rozpad związku.
• Otwarte wyrażanie chęci zerwania,
• Przekonanie partnera, że ​to rozwiązanie jest korzystne dla obu stron.

Ważna i skuteczna jest pozytywna i otwarta komunikacja. Jeśli musisz zerwać zastosuj właśnie ten sposób. 

Jak zerwać z partnerem?

Wyniki badań dość jasno wskazują kilka strategii, które zminimalizują ból u obydwu stron podczas kończenia romantycznej relacji. I choć nie da się całkowicie wyeliminować nieprzyjemnych odczuć, poniższe kroki z pewnością uczynią rozstanie łatwiejszym:

1) Bądź otwarty, szczery i bezpośredni. Wybierz czas, który jest korzystny dla obydwu stron. Niech to nie będzie rozmowa spontaniczna, a taka do której będziesz przygotowany. Szczerze podziel się swoimi odczuciami z partnerem i zakomunikuj chęć zerwania. Wyjaśnij swoje powody i obawy w spokojny i logiczny sposób. Pokaż empatie i zrozumienia dla odczuć i stanowiska partnera.

2) Nie obwiniaj partnera i nie wracaj do konfliktów z przeszłości. Nie pozwól, by partner wciągnął Cię w wir dyskusji, w której będzie Ciebie obwiniał za rozpad relacji i wyładowywał na Tobie negatywne emocje. Ty również nie zrzucaj winy na partnera. Zamiast tego skup się na utrzymaniu pozytywnego tonu rozmowy. Zmniejszy to prawdopodobieństwo zakończenia związku w gniewie i wypowiedzenia słów, których później będziesz żałować. 

3) Pamiętaj w rozmowie o tym, co było dobre. W rozmowie, należy podkreślić dobre rzeczy, które się wydarzyły i doświadczenia, jakie wynosisz ze związku. Powiedz mu/jej, że nie żałujesz czasu spędzonego razem, nawet jeśli Wasze drogi właśnie się rozchodzą. Reasumując, bądźmy wdzięczni partnerowi za czas spędzony razem i nie bójmy się o tym mu powiedzieć i podziękować.

4) Znajdź wzajemne korzyści. Nawet pomimo rozstania istnieje możliwość wyniesienia obopólnych korzyści ze związku. Skup się na tym, czego Cię ten związek nauczył i wyjaśnij powody rozstania, aby partner też zrozumiał, że zerwanie jest dla Was najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jest w Twojej mocy, spróbuj zrobić przejście ze stanu “my” do “ja” lub „ty” łatwiejszym dla Was obydwojga. Postaraj się, aby zerwanie nie było aż tak bolesne także dla Twojego partnera. ...

Konkluzja
Zakończenie romantycznego związku nigdy nie jest łatwe. Niemniej jednak Twoje otwarte, szczere i pozytywne podejście może pomóc Wam przejść przez to tak gładko, jak to możliwe. Tak więc, jeśli masz do czynienia z trudnym zadaniem zerwania z partnerem uczyń to podczas uczciwej i szczerej rozmowy. Unikaj obwiniania lub koncentracji na negatywnych uczuciach. Zachowaj spokój i logiczne myślenie. Skup się na pozytywnych aspektach czasu spędzonego wspólnie, a nie na negatywach. Postaraj się znaleźć sposób na zakończenie związku, który zaspokoi potrzeby Twoje i partnera. Pozwoli to Wam obydwojgu na łagodne rozstanie bez zbędnych negatywnych emocji, łez, wyrzutów, obwiniania. Być może nawet zostaniecie przyjaciółmi. W końcu zamykacie jedne drzwi, aby móc otworzyć nowe: rozpocząć nowe związki.

MB 

Lubisz ten materiał? Podziel się nim ze znajomymi:

Podobne artykuły

Odwiedź nas na Facebooku