// Porady / Przygotuj się do lata - Joga

Porady

zdrowie
Przygotuj się do lata - Joga

Pora roku myślę jest jak najbardziej odpowiednia do tego, aby przygotować się do wiosny, a docelowo do gorących letnich miesięcy. Przygotować swoje ciało, pozbyć się zbędnych kilogramów, zadbać o samopoczucie i własny wewnętrzny komfort. Oto jedna z wielu opcji, aby ten zadowalający stan osiągnąć. Joga. Ale od początku... Czym jest?


Joga - jeden z sześciu, uznających autorytet Wed, systemów filozofii indyjskiej. Zajmuje się związkami pomiędzy ciałem a umysłem. Poprzez przestrzeganie dyscypliny duchowej (medytacja), zasad etycznych i odpowiedniego treningu (asceza), joga daje możliwość zagłębienia się przez praktykującego w naturę rzeczywistości. Jedna z jej gałęzi, która powstała, aby znieść niedogodności związane z intensywną praktyką, zwłaszcza jeżeli chodzi o długotrwałą medytację, to Hatha- Joga. W świecie zachodnim kojarzona z zestawem ćwiczeń, treningiem fizycznym i umysłowym, uprawianym głównie dla zdrowia. Oprócz tego joga jest sztuką samodoskonalenia, medytacji i ascezy. Prowadzi w aspekcie filozoficzno - religijnym do wyzwolenia się praktykującego z cyklu narodzin i śmierci.


Oprócz tego, że joga polega głównie na przywróceniu równowagi psychofizycznej, wysportowana i wyrzeźbiona sylwetka jest bardzo pozytywnym "dodatkiem"do całości tego systemu filozoficznego. Oczywiście joga absolutnie nie jest czymś w rodzaju kolejnej "diety cud", ale zdecydowanie usprawnia metabolizm i przekłada się na wygląd sylwetki. Jeżeli do ćwiczeń i całego systematycznego treningu dołożymy racjonalną dietę, efekty z pewnością będą, co najmniej, zadowalające.


To, że cwiczenie jogi zwykle kojarzy się z monotonnym i małowymagającym treningiem jest bardzo mylne. Codzienne wykonywanie określonych ćwiczeń wzmaga regenerację ciała, które w tym procesie zużywa bardzo dużo energii, a w zamian daje jeszcze więcej sił witalnych. Oprócz tego pozwala spalić kalorie i pozbyć się z organizmu wszelkich toksyn. Regeneracja organizmu po sesji jogi trwa od zakończenia ćwiczeń do końca następnego dnia. Pozwala to, aby nasze ciało przyzwyczaiło się do przyspieszonego metabolizmu. Jest to podstawą do utrzymania optymalnej wagi, a asany (pozycje jogi) wzmacniają, wydłużają, sprawiają, że mięśnie stają sie bardziej elastyczne, co efektywnie modeluje sylwetkę.


Sekwencje asan są możliwe do wykonania przez każdego. Pozycje można wykonywać w różnych wariantach - adekwatnie do możliwości fizycznych. Jak zacząć ćwiczyć? Jest wiele darmowych materiałów dostępnych w internecie, dzięki którym poznamy podstawy praktyki. Jeśli zależy nam jednak na dokładnej, bezpiecznej i efektywnej nauce, można po prostu wybrać się na zajęcia jogi prowadzone przez dyplomowanych nauczycieli. Oczywistą rzeczą jest, że aby regularnie praktykować jogę musimy rozwijać silną wolę, która jest zarówno w tej, jak i w każdej innej metodzie ćwiczeń niezbędna do osiągnięcia celu. Każde ćwiczenie, każda asana wymaga zaangażowania ciała i umysłu. Niezbędne jest kształtowanie nawyku koncentracji w działaniu. Sesja jogi to zatem nie tylko czas poświęcony na rzecz swojej formy fizycznej, to cenne chwile uważnej aktywności pogłębiającej samoświadomość.


Oto kilka powodów, dla których warto przemyśleć zagadnienie, jakim jest joga i asany:
- asany regulują działanie układu hormonalnego - odpowiedzialnego w dużej mierze za tendencję do przybierania na wadze,
- asany wpływają na gospodarkę wodno-lipidową organizmu,
- asany minimalizują stres i przywracają równowagę psychiczną, dzięki czemu nie mamy huśtawki nastrojów, która często skutkuje zwiększonym apetytem
- asany rozwijaja muskulaturę
- asany pozytywnie wpływają na kondycję kręgosłupa i prawidłową postawę ciała (wyprostuj się, ściągnij łopatki, a zobaczysz, że wystający brzuch nie jest tak widoczny).


Ważna w tym wszystkim jest także dieta. Według filozofii jogi, podstawą dobrej diety jest tzw. jedzenie sattwiczne, czyli wywodzące się z filozofii ajurwedycznej jedzenie czyste mentalnie, świeże i naturalne. Jak w praktyce wygląda pożywienie, które oczyszcza umysł, odżywia ciało i przywraca równowagę?


Oto niektóre propozycje:

1. Im więcej świeżych, naturalnych pokarmów nie modyfikowanych genetycznie, bez konserwantów i sztucznych barwników tym lepiej.
2. Spożywaj jak najmniej przetworzone pokarmy - najlepiej surowe lub gotowane na parze, ewentualnie lekko podgotowane.
3. Posiłki jedz o regularnych porach i nie podjadaj w przerwach między nimi.
4. Nie przejadaj się i zawsze pozostawiaj część żołądka pustą.
5. Ciesz się smakiem - każdy kęs przeżuwaj dokładnie.


Jakw praktyce powinna wyglądać dieta wspierająca odchudzanie? Niezbędne są zboża: owies, kukurydza, jęczmień a także ryż. Doskonałym źródłem białka są rośliny strączkowe, pestki i orzechy. Jeśli chodzi o witaminy, nie ma nic lepszego od świeżych owoców. W pozbyciu się toksyn z organizmu pomogają zioła. Te kupowane w postaci gotowych herbatek, jak i te, które samodzielnie zbieramy i suszymy. Warto także pozbyć się z naszej kuchni białego cukru. A jeśli już poczujemy nieodpartą chęć na cosśsłodkiego, możemy skorzystć z naturalnych słodkości takich jak: miód, melasa, czy syrop klonowy.
Do pięknych, gorących, letnich wieczorów pozostało nam kilka miesięcy, więc może warto spróbować. Będziecie zadowoleni, a na pewno zadowolone Uśmiech

BN

Inspirowane artykułami Wiktora Mogulca.
Wiktor Mogulec -dyplomowany nauczyciel jogi wg B.K.S. Iyengara. Autor pierwszego w Polsce multimedialnego podręcznika do nauki jogi na DVD: "Joga dla początkujących START". Prekursor zajęć jogi dla dzieci w szkole i przedszkolach Montessori w Warszawie. Od 2005 roku prowadzi w ramach Akademii Asan wakacyjne i weekendowe kursy jogi. Założyciel Akademii Asan, portalu Joga-Joga.pl oraz Żoliborz w Warszawie.

Lubisz ten materiał? Podziel się nim ze znajomymi:

Podobne artykuły

Odwiedź nas na Facebooku